archiwum tajemnic

Źle odczytujemy świat, a potem twierdzimy, że nas oszukuje. Rabindranath Tagore

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jezus Chrystus i Ozyrys. Czy postać Jezusa to powielenie egipskiego mitu?

 

Jednym z najważniejszych bóstw w Egipcie był Ozyrys. We wczesnej historii Egiptu zwyczaj nakazywał chować zmarłych królów jako wizerunki Ozyrysa. Byli oni, więc chowani z nakryciem głowy, z przyprawioną sztuczną bródką oraz kijem pasterskim. Ozyrys był bożkiem, który powstał z zmarłych. Osoby, które słabo znają Pismo Święte uważają, że Biblia to jeden wielki stek bzdur, który opiera się na fundamentach pogańskich religii. Według nich postać Jezusa Chrystusa była inspirowana historią Ozyrysa. Czy postać Jezusa Chrystusa jest jedynie plagiatem zaczerpniętym z egipskiej mitologii?

Jeden z hieroglifów, który przedstawia Ozyrysa przedstawia brodatego mężczyznę o długich włosach. Egipcjanie pragnęli powstać ze zmarłych tak samo jak ich bóg Ozyrys. Co ciekawe wizerunki Ozyrysa przedstawiają go również z pasterskim kijem w lewej ręce. Podobieństwa między Chrystusem i Ozyrysem są liczne i intrygujące.

Najbardziej zastanawiające podobieństwo nawiązuje do symbolu krzyża. Należy jednak zaznaczyć, że Chrystus nie wprowadził tego znaku. Egipski krzyż zwany Ankh, był pierwotnie symbolem Horusa i Izydy i oznaczał życie. Ankh był najbardziej czczonym i najczęściej występującym symbolem w egipskich wierzeniach. Umieszczano go na grobowcach i na ścianach świątyń.

Mit Ozyrysa został powiązany z historią Jezusa, a niektórzy uczeni twierdzą, że ta druga opierała się na pierwszej. Ozyrys był bogiem w mitologii starożytnego Egiptu, o którym wierzono, że umarł, a następnie odrodził się jako bóg-sędzia umarłych. Mówiono także, że jego ciało było spożywane przez ludzi, co pozwalało im się pożywić. Ozyrys nazywany był panem wina. Wiele osób nawiązuje, że wiara ta ma bardzo wiele wspólnego z eucharystią. Kościół katolicki wprowadził do swoich obrzędów wiele pogańskich tradycji. Inskrypcje na opłatku IHS nawiązują do egipskich bóstw takich jak Izyda, Horus i Set. Kościoły katolickie są bardzo często budowane według planów babilońskich świątyń. Nie ma to żadnego związku z prawdziwym chrześcijaństwem.

Krzyż Ankh pierwotnie oznaczał życie i był noszony jako amulet ochronny. Nie ma to żadnego związku z symbolem chrześcijańskiego krzyża, który symbolizuje mękę i zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

W starożytności długie włosy symbolizowały męstwo i siłę. Noszenie długich włosów nie było popularne w Egipcie. Wizerunek Jezusa na całunie turyńskim nie oznacza, że on tak naprawdę wyglądał. Badacze uważają, że na tamtych rejonach mężczyźni wyglądali zupełnie inaczej. Porównanie wizerunku Ozyrysa i Jezusa do siebie jest po prostu wielką nadinterpretacją.

Ponieważ mit o Ozyrysie był tak dobrze znany w Egipcie, nigdy nie został spisany. W rezultacie współcześni badacze nie mogą dokładnie poznać wydarzeń związanych z jego życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z V wieku przed naszą erą.

Pełna historia Ozyrysa ma niewiele wspólnego z Jezusem. Został on brutalnie zamordowany przez swojego brata Seta. Zmartwychwstał on dzięki zaklęciu Izydy. Setowi ponownie jednak udało się zabić Ozyrysa. Poćwiartował on jego szczątki wzdłuż Nilu po całym Egipcie.

Mit o Ozyrysie przyczynił się do wielkich zmian społecznych w Egipcie, ponieważ dzięki niemu Egipcjanie stworzyli doskonały kodeks etyczny. Zaczęli odróżniać dobro od zła. Ozyrys według przekazu przedstawiany był jako bóg, który był pełen miłości do swego ludu.

Egipcjanie wierzyli bardzo mocno w życie po śmierci oraz sąd ostateczny. Nie można powiedzieć, że Biblia powieliła tą wiarę. Ludzie od zarania dziejów interesowali się swoimi losami po śmierci. Wiele religii na całym świecie wierzyło w to, że jeśli jest się dobrym człowiekiem, to po śmierci człowieka spotka nagroda, a jeśli złym, to kara.

Co najważniejsze Jezus Chrystus jest postaciom historyczną, a Ozyrys jedynie egipskim mitem. Krzyż Ankh obecnie odgrywa wielką rolę w okultyzmie. Wiele mitów może nawiązywać do Jezusa Chrystusa. Jego misja i śmierć została zaplanowana przed założeniem świata. W Starym Testamencie możemy odnaleźć wiele proroctw nawiązujących do jego narodzin. Zrównanie Jezusa Chrystusa z Ozyrysem jest jednym wielkim nieporozumieniem. Wiele osób da się nabrać na ostatnią propagandę w programach dokumentalnych, czy to książkach, że Jezus jest, tylko jednym z wielu. Wzorowany jest na pogańskich bożkach takich jak Mitra, czy Tammuz. Warto zastanowić się, jednak nad tym, dlaczego ta postać jest tak znienawidzona w dzisiejszym świecie? Dlaczego postać Jezusa Chrystusa jest opluwana i pogardzana? Komu na tym naprawdę zależy?