archiwum tajemnic

Największa tyrania występuje pod maską prawa i ze sztandarem sprawiedliwości. Monteskiusz

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogańskie wierzenia świąt Wielkanocnych 

Jajko i pogańskie wierzenia

Jajko, w wierzeniach wielu starożytnych ludów stanowiło symbol życia, wiosny, zmartwychwstania oraz siły życiowej. Nic, więc dziwnego, że związane z nimi były rozmaite praktyki magiczne. Wierzono, że kraszanki mają moc odpędzania zła, przyciągania szczęścia i powodzenia.

Pisanki (kraszanki) znane były już w kulturach starożytnych Persów, Fenicjan, a nawet Chińczyków. Najstarsze, znalezione w wykopaliskach pisanki liczą sobie 5000 lat. 

Rysunki na jajkach były kiedyś przede wszystkim znakami magicznymi, które miały chronić dom i obejście przed złymi duchami, urokami, czarami i chorobami. Dlatego jajka malowane w czasie przesilenia wiosennego, czyli tzw. Jarych Świąt, zakopywano pod progami mieszkań, budynków gospodarczych lub przed furtką prowadzącą do domu. W wielu starych kulturach na powitanie wiosny przygotowywano ucztę, której główną potrawą były jajka. Dzielono się nimi z bydłem domowym, a skorupki dodawano do zboża i rzucano w jurną ziemię, aby dawała wysokie plony. Skorupy rzucano również na dachy domów, co miało chronić je przed uderzeniem pioruna. 

Potęga wierzeń w magiczną moc pisanek była tak wielka, że kiedy na nasze ziemie zawitało chrześcijaństwo, duchowni, pragnąc wyplenić pogańskie zwyczaje, przez ponad 200 lat zabraniali spożywania jajek w czasie Świąt Wielkanocnych. Nie można było pozbyć się takich zwyczajów. Z czasem ogłoszono, że kiedy "pogańskie pisanki" zostaną poświęcone można je spożyć jako symbol zmartwychwstania. 

 Wielkanoc - Easter

W czasach pogańskich również obchodzono święto Wielkiej Nocy, ale miało ono związek z początkiem wiosny, którą uważano za rozpoczęcie nowego cyklu rocznego. W starożytności owe święto miało wymiar symbolicznie identyczny do naszego. Mianowicie odradzająca się po zimie przyroda, dzień zwyciężający nad nocą, ludzie naturalnie skojarzyli z zmartwychwstaniem oraz zwycięstwem życia nad śmiercią. W tym czasie także czczono bóstwa płodności i urodzaju. Nasi słowiańscy pradziadowie obchodzili w tym czasie święto Jaryły, natomiast na terenach bliskiego wschodu Syryjskiej Bogini Isztar, czy Astarte, czy jej anglosaskiego odpowiednika Easter. 

Zajączek wielkanocny

Zając jest symbolem płodności, miłości i naturalnego dążenia człowieka do rozmnażania się. W Egipcie łączył się z mitem o Izydzie - bogini miłości i ogniska domowego, która przyczyniła się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa. Zmartwychwstały Ozyrys wcielił się w postać zająca. Od tej chwili zając symbolizował zmartwychwstanie.