archiwum tajemnic

Kto zachowuje się jak ktoś wybitny, tego ludzie z pewnością znienawidzą Kung Sun Jang

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Synchronia 

W 1951r. psychiatra Carl Gustaw Jung opublikował prace pod tytułem: ,,Synchroniczność". Wysunął w niej teorie, zgodnie z którą niektóre tzw. zbiegi okoliczności są w istocie czymś wiecej, niż tylko dziełem przypadku. Doświadczywszy osobiście wielu takich pozornie znaczących przypadków, Jung wysunął teorię ,,synchronia" dla określenia zasady współwystępowania zjawisk. Zasada ta miała tłumaczyć ukryte związki pomiędzy zjawiskami z pozoru nie mającymi ze sobą nic wspólnego. 

Życie jak sztuka 

Twórcy zawsze stanowili dla świata źródło inspiracji. Znane są przypadki, gdy wpływ ten graniczył z proroctwem - zdarzało się bowiem, że dzieła sztuki ,,przepowiadały" zdarzenia, które później nastąpiły naprawdę. 

Historia jak z Titanica 

Do najbardziej niezwykłych należy historia powieści Morgana Robertsona: ,,Futility - The Wreck of the Titan" [,,Jałowość - katastroga Titana"]. Książka ta, opublikowana w 1898r., jest wiernym opisem katastrofy Titanica, która zdarzyła się dopiero 14 lat później. 

Opowiadanie Edgara Allana Poe 

Interesujący przypadek dotyczy Edgara Allana Poego. Jego opowiadanie: ,,Opowieści Artura Pyma", napisane w 1838 roku, mówiło o trzech rozbitkach, którzy zamordowali i zjedli chłopca okrętowego, Richarda Parkera. W 1884 roku w  czaspiśmie The Times ukazał się artykuł, opisujący podobną historię. Chłopiec okrętowy, który był ofiarą zdarzenia, nazywał się właśnie Richard Parker. 

Artur Clark i Odyseja kosmiczna 2001

Ziściło się na przykład wiele wizji autora z powieści: ,,Odyseja kosmiczna 2001" i filmu zrealizowanego na jego podstawie. Jeden z epizodów dotyczył pechowej misji księżycowej na statku Apollo 13 w 1970 roku. Jak na ironię, moduł dowodzenia na statku na cześć Clarke'a nazwano Odyssey. Na kilka chwil przed eksplozją zbiorników z tlenem załoga statku słuchała kompozycji Richarda Straussa: ,,Tako rzecze Zaratustra" - przewodniego motywu filmu: ,,Odyseja kosmiczna 2001". Katastrofa Apollo 13 nastąpiła w kulminacyjnym momencie tego właśnie utworu. Po eksplozji członek załogi John Swigart nadał do ośrodka sterującego komunikat: ,,Houston, mamy problem". W Oddysei 2001 komputer pokładowy HAL tymi słowami informuje załogę o usterkach. ,,Odyseja kosmiczna 2001" została wydana w 1968 roku. Katastrofa Apollo 13 miała miejsce w 1970 roku.