Co się dzieje z ciałem po śmierci ?
Umieranie to nie chwila, lecz dość długotrwały proces.
- Mózg - 10 minut. Po ustaniu akcji serca, mózgowi bez odpowiedniego zaopatrzenia w tlen pozostaję maksymalnie 10 minut. Po tym czasie komórki mózgowe zaczynają obumierać. Ich elektrownie, mitochondria nie może już wytwarzać adezynofosforanu - substancji, która zajmuje się zaopatrzeniem komórek w energię. Skutkiem tego jest znaczne uszkodzenie mitochondriów, które zatruwają się od środka. Przez to następuje śmierć mózgu.
- Skóra - 30 godzin. Już 20 - 30 minut po ustaniu krążenia powstają pierwsze plamy pośmiertne w dolnej części ciała, tam, gdzie pod wpływem grawitacji zbiera się krew. Sama skóra jest jeszcze aktywna. Gruczoły potowe mogą pracować przez ponad 30 godzin. Po wystąpieniu stężenia pośmiertnego u zmarłego może wystąpić nawet gęsia skórka.
- Mięśnie - 8 godzin. Natychmiast po śmierci wszystkie mięśnie wiotczeją, jednak najpóźniej po 3-4 godzinach następuje stężenie pośmiertne. Gdy przestaję dopływać energia dostarczana przez adezynofosforan potrzebna do rozkurczów mięśni, pozostają one skurczone, powodując zesztywnienie ciała. Po dwóch dniach rozkład jest tak zaawansowany, że stężenie pośmiertne ustępuje.
- Serce - 30 minut. Ten mięsień jest zamkniętym układem, który zazwyczaj sam czerpie z krwiobiegu substancje odżywcze i tlen. Jeżeli ich zabraknie, rozkłada istniejące nośniki energii bez tlenu. Wytwarza się przy tym kwas mlekowy. Ponieważ nie jest wypłukiwany, komórki ulegają zakwaszeniu i obumierają po 30 minutach. Serce jest martwe.
- Narządy wewnętrzne - 24 godziny. Po około 35 minutach poddaje się pozbawiona energii wątroba. Pół godziny później idą w jej ślady płuca. Komórki nerek żyją bez problemu 2 godziny po zatrzymaniu akcji serca. Dlaczego ? Same mogą gromadzić dużo energii i przy braku dużych dostaw przechodzą początkowo w stan uśpienia. Żołądek i jelita trawią jeszcze nawet przez 24 godziny.