Sprzeczności w Biblii - liczby
Krytycy Pisma Świętego uważają, że ta uważana za wielu przez świętą księgę jest pełna błędów i sprzeczności. Największą uwagę skupiają przede wszystkim pierwsze rozdziały Biblii. Współcześnie nie dysponujemy zbyt dużą liczbą materiałów poza biblijnych, które by potwierdziły autentyczność wielu historii opisanych na początku Słowa Bożego.
Możemy sobie zadać naprawdę wiele pytań związanych z historiami opisanymi w Biblii. Czy starotestamentowy opis świata da się pogodzić z obecnym naukowym spojrzeniem? Czy pisarze biblijni popełniali błędy i cierpieli na zaniki pamięci? Czy byli zaledwie dziećmi swoich czasów i kultury, a przez to mylili się w tym, co pisali?
Choć księgi biblijne powstały w określonym czasie i w określonej kulturze, musimy pamiętać, że Biblia nie jest uwarunkowana historycznie, przez tkwiące w niej związki przyczynowe, stąd wartość zapisu biblijnego nie jest względna. Biblia powstała z Bożego natchnienia i ma osadzenie historyczne. Dlatego też możemy przyjmować prawdziwość i wiarygodność Biblii oraz autentyczność jej przesłania, które przekracza ograniczenia ludzkiej kultury.
Występowanie pewnych rozbieżności w Biblii nie uprawnia do podważania jej historycznego aspektu. Wiara chrześcijańska ma charakter historyczny w tym sensie, że jest w istocie oparta na tym, co się kiedyś wydarzyło.
Skupmy się na jednym temacie powiązanym z jednym z rzekomych błędów znajdujących się w pierwszych rozdziałach Biblii. W Biblii czytamy, że pobyt Izraelitów w Egipcie trwał 430 lat przy czym apostoł Paweł wyjaśnił, że należy je liczyć od Abrahama aż po nadanie prawa na górze Synaj. Józef Flawiusz również to potwierdził pisząc: Wyszli oni z Egiptu było to 430 lat po tym, jak nasz przodem Abraham przybył do krainy kananejskiej.
Bóg zapowiedział Abrahamowi, że okres wędrówki i ciemiężenia jego potomstwa będzie trwać 400 lat: Wiedz o tym dobrze, iż twoi potomkowie będą przebywać jako przybysze w kraju, który nie będzie ich krajem, i przez te czterysta lat będą tam ciemiężeni jako niewolnicy. W Nowym Testamencie również czytamy: A Bóg mówił tak, że potomkowie jego będą przychodniami na obczyźnie, i że ujarzmią ich i uciskać będą przez czterysta lat.
Jak pogodzić okresy 430 i 400 lat ze sobą a także ze słowami twoi potomkowie powrócą tu dopiero w 4 pokoleniu, gdy już dopełni się miara niegodziwości Amorytów. W ciągu 400 lat od Abrahama do Mojżesza żyło przecież więcej pokoleń niż 4.
Hebrajskie słowo dor, które jest tłumaczone w języku polskim na pokolenie tak naprawdę odnosi się do długości okresu życia. Słowo dor oznacza długość życia człowieka do narodzin jego potomka, czyli pokolenie, ale mogło oznaczać również pokolenie w sensie życia jednego człowieka.
Słowo Boże informuję, że ,,pobyt Izraelitów w Egipcie trwał 430 lat". Apostoł Paweł zaznaczył, że okres ten rozpoczął się w czasach Abrahama. Tymczasem Abraham i Izaak umarli w Kaananie, a nie w Egipcie. Krytycy doszukują się tu sprzeczności.
Warto zaznaczyć, że w II p.n.e. faraonowie uważali Kaanan (tereny dzisiejszej Palestyny) za swoje dominium. Według korespondencji odkrytej w archiwum w Amarnie wojska egipskie stacjonowały w wielu miastach kaananejskich, a ich władcy byli wasalami faraona. W świetle sytuacji politycznej można uznać, że Abraham, Izaak i Jakub, którzy zamieszkiwali tereny południowego Kaananu, przebywali na terenie należącym do Egiptu.
Abraham po wyjściu z Ur najpierw zamieszkał w Haranie na północ od Syrii skąd wieku 75 lat przeniósł się do Kanaanu. Bóg obiecał mu tam potomka, którego dzieci miały stać się wielkim narodem i zamieszkać w ziemi obiecanej. Apostoł Paweł potwierdził, że tak się stało, gdyż od tej obietnicy do nadania prawa Izraelowi na Górze Synaj upłynęło dokładnie 430 lat, tak więc okres 430 lat zaczął się kiedy Abraham miał 75 lat.
Abraham miał już 100 lat, kiedy Sara 25 lat po otrzymaniu obietnicy, urodziła Izaaka. Okres 400 lat rozpoczął się 30 lat po obietnicy potomka, kiedy Abraham miał 105 lat, a Izaak 5 Bóg rzekł: Wiedz o tym dobrze, iż twoi potomkowie będą przebywać jako przybysze w kraju, który nie będzie ich krajem, i przez 400 lat będą tam ciemiężeni jako niewolnicy. Prześladowanie potomstwa Abrahama rozpoczęło się, kiedy Izaak miał 5 lat.
Co się wtedy wydarzyło? Drugi syn Abrahama Ismael szydził ze swojego przyrodniego brata. Nie mogło chodzić o dziecinne utarczki. Apostoł Paweł potwierdził, że było to prześladowanie pisząc o Ismaelu: ,,ten, który urodził się tylko według ciała, prześladował tego, który się urodził według ducha".
Prześladowanie Izraela rozpoczęło się, kiedy Izaak miał 5 lat, a zakończyło się, kiedy Izraelici wyszli z Egiptu. Dlaczego od 5 roku życia chłopca? Na Bliskim Wschodzie dzieci odstawiano od piersi w wieku 5 lat, co należy rozumieć, że odtąd chłopiec nie był pod wyłączną opieką matki, ale przyuczał się do zawodu pod okiem ojca.
Oba okresy 430 i 400 lat - zaczęły się w czasach Abrahama i obejmowały wędrówkę jego rodziny po egipskim dominium w Kaananie i samym Egipcie.
Trudności w rozumieniu pewnych fragmentów Biblii dostrzega wiele poważnie zgłębiających jej przesłanie. Napotykając trudności w Piśmie, musimy pamiętać, że wiele tak zwanych pomyłek nie pochodzi od Bożego objawienia, ale jest skutkiem błędnego zrozumienia ludzi i uprzedzeń samego interpretatora.
Źródła:
A. Palla Sekrety Biblii: Exodus z Egiptu do Ziemi Obiecanej
Zachęcamy do wsparcia naszego portalu i postawienia nam symbolicznej kawy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy. Zbieramy na rozwój strony.