archiwum tajemnic

Uczynki ludzi są najlepszymi tłumaczami ich myśli. John Locke

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Legenda o rasie gigantów na maltańskiej wyspie Gozo

Na małej maltańskiej wyspie Gozno znajduje się niesamowity kompleks świątynny zwany Ggantija. Nazwa tego miejsca wywodzi się z lokalnego folkloru, ponieważ miejscowa ludność uważała, że tylko giganci byli w stanie zbudować taki kompleks. Niektóre z kamieni, z których zbudowana jest świątynia mierzą ponad 5 metrów i ważą ponad 50 ton. Tajemniczy Ggantija Temples to kompleks świątynni starszy aniżeli egipskie piramidy, czy Stonehenge. Jeszcze na początku XIX wieku w książkach historycznych uważano mitycznych Gigantów i Cyklopów za budowniczych tego kompleksu. 

fot. ze strony visitgozo.com

Według legendy olbrzymka o imieniu Sansuna udała się do miasta Ta'Cenc. Tam nałożyła sobie na ramiona wiele ogromnych kamieni i zaniosła je do Gigantija trzymając jednocześnie na rękach swoje gigantyczne dziecko. Sansuna zbudowała kompleks świątynny i pozwoliła mieszkańcom na to by oddawali jej cześć. 

Według greckich mitów Gozo to wyspa na której nimfa Kalipso więziła Odyseusza przez ponad 7 lat. Jaskinia z jej imieniem znajduje się nieopodal kompleksu megalitycznych świątyń Gozo. 

Według innej teorii kompleks świątynny zbudowali giganci, a kompleks świątynny w rzeczywistości miał służyć jako wieża obronna. 

Kompleks świątynny tworzą dwie świątynie, których rok powstania datuje się na lata między 3600 a 3200 przed naszą erą. Atefakty odnalezione w tym miejscu świadczą o tym, że świątynie były miejscem prehistorycznego kultu płodności. Świadczą o tym odnalezione figurki podczas wykopalisk archeologicznych. Niektóre posągi wyglądają jak olbrzymia kobieta posiadająca równie wielkie uda, piersi oraz ramiona. W tym miejscu jak uważają badacze składano również ofiary. Świadczą o tym zachowane do dziś ślady ognia, oraz ołtarz trylityczny. 

Kompleks świątyń został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako najstarsza wolnostojąca kamienna konstrukcja na świecie.