archiwum tajemnic

Robić to, co sprawia przyjemność, znaczy być wolnym

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Efekt motyla w życiu codziennym

Według teorii ,,efektu motyla" trzepot motyla gdzieś w Singapurze może spowodować burzę nad Karoliną Północną w USA. Twórcą tej teorii jest Edward Lorenz, amerykański meteorolog i matematyk. Z pozoru niewinny wpływ jednych zdarzeń na drugie, może skutkować  lawiną kolejnych następujących po sobie wydarzeń. Ten proces zaczęto nazywać efektem motyla. 

W 1960 r. Lorenz zajmował się komputerowym prognozowaniem pogody. Wykorzystywał do tego specjalne równania. Był zaskoczony, kiedy wprowadzenie do nich różniącej się minimalnie liczby wyjściowej dokładnie: 0,56 i 0,56127, w miarę upływu czasu, zupełnie zmieniało całą symulację i prognozy na dalsze dni. W matematyce nie da się nikogo oszukać. Drobny błąd, mała zmiana czy ingerencja powoduje zmianę wyniku. Taka cecha nazywana jest chaosem deterministycznym. 

Człowiek ma głęboką potrzebę sensu działania i spójnego obrazu rzeczywistości. Niezrozumiałe szczęśliwe i nieszczęśliwe wydarzenia psują nam to poczucie jakości. W człowieku budzi się potrzeba racjonalizowania takich wydarzeń. Tłumaczymy niesamowity zbieg okoliczności ingerencją aniołów, działaniem jakieś siły wyższej bądź przeznaczenia. 

Każdy ma swoją teorię, która pomaga zrozumieć, jak pozorne i błahe decyzje i zdarzenia mogą okazać się brzemienne w skutki. Warto przytoczyć w tym miejscu dość znane historie, które odbiły się echem w naszym kraju. Kiedy 10.04.2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki Tupolew dużo wspominało się o dwóch cudownie ocalonych osobach: Jacku Sasinie i Zofii Kruszyńskiej-Gust. Sasin do Rosji pojechał pociągiem, bo odstąpił miejsce w samolocie koleżance z pracy, mamie małego dziecka, której zależało na jak najszybszym powrocie do domu. Kruszyńska-Gust zrezygnowała w ostatniej chwili, bo się rozchorowała. Podobnych historii jest więcej, głośno o nich zwykle, gdy wydarzają się wielkie katastrofy. 

W naszym życiu również występuje element chaosu. Zwykle określamy go jako zrządzenie losu lub, jeśli działa na nasza niekorzyść po prostu pechem. Każda nasza decyzja ma wpływ na naszą przyszłość. Zgodnie z teorią, ponieważ życie jest układem chaotycznym, nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków naszego postępowania. Zgadzają się z tym również jasnowidze, którzy twierdzą, że przyszłość jest ruchoma i zmienna.