archiwum tajemnic

Ludzie powinni strzec swoich praw tak jak murów miasta, bo tylko za murami można czuć się bezpiecznie. Heraklit

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Eden istniał 

Tak zwany drugi opis stworzenia ukazuje świat jako pełen przepychu ogród, w którym Bóg umieścił człowieka. Nawet wierzący naukowcy dawno odrzucili historię o Edenie, uznając ją za biblijny mit. Tymczasem najnowsze badania zdają się rewidować przekonania sceptyków.

Potem zasadził Pan Bóg ogród w Edenie, na wschodzie Tam umieścił człowieka, którego stworzył. (...) A rzeka wypływała z Edenu, aby nawadniać ogród. Potem rozdzielała się na cztery odnogi. Nazwa pierwszej: Piszon. To ta,która opływa cały kraj Chawila, gdzie jest złoto, a złoto tego kraju jest wyborne. Tam jest żywica bdelium i kamień onyksowy. Nazwa drugiej rzeki: Gichon. To ta, która opływa cały kraj Kusz. A nazwa trzeciej rzeki: Chiddekel.
To ta, która płynie na wschód od Asyrii. Czwartą zaś rzeką jest Eufrat"

(Księga Rodzaju 2,8.10-14)

Ulegając sceptykom wątpiącym w Biblię, archeologowie całkowicie zredukowali naukowe zaufanie w historyczną wiarygodność Starego Testamentu. Jednak liczne odkrycia archeologiczne, zwłaszcza w ostatnich 30 latach, dostarczyły obiektywnego świadectwa, że opowieści znajdujące się w Biblii hebrajskiej nie muszą być legendami, lecz wiarygodnymi ujęciami tego, co naprawdę miało miejsce. Jednym z przykładów starotestamentowej dokładności wydaje się być, opis czterech rzek ogrodu Eden w Księdze Rodzaju. Dwie z nich, Tygrys i Eufrat, są dobrze znane; jednak dwóch pozostałych, Gichon i Piszon, nie udało się zlokalizować, więc sceptycy odrzucili ich istnienie. 

Sceptyzm ten zaczął znikać dzięki pracy profesora Jurisa Zarinsa. W latach 80. Zarins odkrył, że północna część Zatoki Perskiej (gdzie kończy swój bieg Eufrat i Tygrys) była kiedyś bujnym i żyznym regionem. W okolicy terenu, który kiedyś badał, znajdują się 4 rzeki: Tygrys, Eufrat, Karun (w południowo-zachodnim Iranie) Zaist postulował, że jest to biblijna Gichon oraz łożysko obecnie wyschniętej rzeki Rimah - Batin, która według Zarinsa jest rzeką Piszon. Zarins wysunął swą hipotezę, gdy badając fotografie satelitarne Bliskiego Wschodu, zwrócił uwagę na skamieniałą, czyli wyschniętą od setek lat, rzekę leżącą w rejonie geograficznym, w którym powinna znajdować się rzeka Piszon. 

W następnym dzisięcioleciu geolog Faraouk El- Baz, zbadał dodatkowe fotografie satelitarne Półwyspu Arabskiego oraz terenu Zatoki Perskiej. Odrył on skamieniałą rzekę, która przecinała Arabię i kończyła się w Kuwejcie. Dokładnie tam, gdzie według spekulacji Zarinsa znajdował się ogród Eden. 

Jest bardzo prawdopodobne, że skamieniała rzeka Batin jest rzeką Piszon z Edenu. Księga Rodzaju stwierdza, że Piszon płynie przez ziemię, "gdzie znajduje się złoto". Ciekawe, że skamieniała rzeka Batin biegnie przez Mahd edh - Dhahab - po arabsku "płuczka do rudy złotonośnej" - główne źródło tego szlachetnego metalu. Księga Rodzaju stwierdza, że w ziemi przez którą płynie Piszon, znajduje się wonna żywica. Ta aromatyczna żywica jest powszechnie produkowana w południowo - zachodniej Arabii, niedaleko od rzeki Batin. Dodatkowego świadectwa dostarcza werset 11 Księgi Rodzaju, objaśniający, że Piszon płynię przez ziemię Chawila. Słowo "hawilah" jest spokrewnione z hebrajskim słowem oznaczającym ,,piasek".