Wieża Babel
Interesujące jest, że opisana w Starym Testamencie legenda o Wieży Babel została oparta na dwóch oddzielnych mitach. W jednym mówi się o monumentalnej konstrukcji, która miała sięgnąć nieba, a w drugim o różnorodności języków. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć wersję biblijną, należy dogłębnie przeanalizować legendy żydowskie związane z tą tematyką.
W opowieści biblijnej nie jest zbyt jasne, dlaczego Jahwe uniósł się gniewem, gdy zobaczył wspomnianą konstrukcję. Trudno też uznać za zrozumiałą decyzję, w wyniku której doszło do pomieszania języków jej budowniczych. Niektóre wersje legendy mówią o postaci, która w budowie odegrała ważną rolę. Głoszą one, że słynny budowniczy Nimrod, po pokonaniu w walce synów Jafeta i Sema (potomków Noego) postanowił wybudować na równinę mezopotamskiej miasto, które nazwał Szinear. Sam stał się władcą ambitnym i aroganckim. Zaczął czcić bożki, postanawiając przeciwstawić się Bogu, by pomścić śmierć przodków, którzy utonęli w wyniku potopu. Zdecydował zatem wybudować wieżę Babel.
Chodziło o niezwykle wysoką konstrukcję, sięgającą wysokością góry Ararat. W zamyśle miała mu umożliwić poprowadzenie armii do walki z Bogiem. Zniszczywszy Boga, Nimrod jak sądził - mógłby otoczyć opieką i posadzić na swoim miejscu nowych przywódców.
Budowa wieży jeszcze trwała, ale Nimrod wydał rozkaz, by wystrzelić z wierzchołka wieży strzały w niebo. Aniołowie Boży zbierali strzały jedna po drugiej i, aby oszukać ludzi pozwolili spaść na ziemię kroplom krwi. Łucznicy cieszyli się będąc przekonani, że zabili wszystkich mieszkańców nieba. Natomiast Bóg podjął rozmowę z 70 aniołami, które otoczyły jego tron. Rzekł: Zejdźmy do nich i pomieszajmy ich język tak, że zamiast jednego będą mieli ich 70. Tak uczynili i budowniczowie przestali się rozumieć. W efekcie budowa wieży całkiem ustała.
Zdaniem archeologów biblijna wieża Babel to zigurat Etemenanki/zigurat Marduka, czyli "Fundament nieba i ziemi". Biblijny tekst o wieży Babel został napisany około 590 r. p.n.e. w epoce w, której naród żydowski był więziony na ziemi babilońskiej. Nie jest jasne, czy zbudowana przez Nimroda wieża znajdowała się w Babilonie. Niektórzy spekulowali, że w innym miejscu, w którym leżało miasto Borisippa i gdzie zachowały się resztki wieży zwanej Birs Nimrud. Żydzi jednak umiejscowili jej historię właśnie w Babilonie, gdzie rzeczywiście powstała bardzo wysoka imponująca konstrukcja na wzór tych występujących w zikkuratach Mezopotamii.