archiwum tajemnic

Kto zachowuje się jak ktoś wybitny, tego ludzie z pewnością znienawidzą Kung Sun Jang

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tajemnicze Stonehenge - hipotezy i odkrycia wokół tego magicznego miejsca

Według niektórych badaczy Stonehenge można uznać za świątynie druidów. Zwolennikiem tej hipotezy był specjalista od zabytków prehistorycznych, William Stukeley (1687 - 1765). Jego przeciwnicy sądzą, że to niemożliwe, ponieważ budowla jest starsza i w tym okresie na tych rejonach nie było jeszcze Celtów. Teoria, że jest to świątynia Celtów opiera się na tym, że megality odgrywały wielką rolę w ich życiu i kulturze. Aktualnie w okolicach tego wspaniałego monumentu w dni przesilenia letniego spotykają się współcześni druidzi. 

Wielu archeologów jest przekonanych, że Stonehenge zostało zbudowane przez trzy starożytne plemiona w różnych okresach czasowych. Do wniosków doszli na podstawie przeprowadzonych na tym terenie wykopalisk. Pierwsi ludzie, którzy pojawili się na tym terenie, dziś są nazywani ,,ludźmi wzgórza Windmill" na podstawie prawiecznej osady, którą znaleziono na tym terenie, i którą zamieszkiwali. Nad monumentem zaczęli pracować około 3000 p.n.e. Kolejni budowniczowie dotarli do Brytanii w połowie III tysiąclecia p.n.e i otrzymali nazwę ,,ludzie kultury pucharów dzwonowatych". Nazwa ta pochodzi od typu naczyń o kształcie dzwona, znalezionych w okrągłych mogiłach. Natomiast trzeci budowniczowie Stonehenge w oparciu o wykopaliska z południowej Anglii otrzymali nazwę ,,ludzi kultury Wessex". Podobno dokończyli oni budowę monumentu około roku 2000 p.n.e. Na podstawie szczątków znalezionych na tych terenach przyjmuje się, że typowy mężczyzna, który brał udział w budowie Stonehenge, był wzrostu około 170 cm  i żył maksymalnie 30 lat. Ówczesne mu kobiety mierzyły średnio 157 cm i dożywały podobnego wieku.

Największą zagadką Stonehenge jest to jak ówcześni budowniczowie Stonehenge zdołali prowadzić prace z tak ogromnymi blokami kamiennymi. Istnieje w tym względzie wiele teorii między innymi, że w postawieniu tego monumentu udział miały olbrzymy oraz kosmici. Możliwe jest jednak również to, że Stonehenge wzniosła wyżej rozwinięta cywilizacja, która była bardziej zaawansowana od naszej. 

Amerykański profesor astronomii i antropologii Anthony F. Aveni (ur. 1938 r.) uważa, że Stonehenge nie zostało wzniesione w ciągu jednego dnia. W rzeczywistości według niego było konstruowane, rekonstruowane i poprawiane przez ponad jedno tysiąclecie przez ludzi, którzy mieli różne poglądy na architekturę czy materiał budowlany. 

Najwięcej pytań rodzi się w związku z kamieniami wewnątrz budowli są to tzw. Błękitne Skały. Badacze odkryli, że pochodzą one z terenów podwzgórza Preseli w zachodniej Walii. Zaskakujące jest to, że miejsce to jest oddalone od Stonehenge o 240 km. Kamienie te ważą od dwóch do trzech ton. Według jednego z archeologów Briana Haughtona (ur. 1964 r.) kamienne bloki były przewożone na ogromnych tratwach wzdłuż południowego brzegu Walii i przeciągane pod prąd rzeki Avon. 

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Bournemouth twierdzą, że Stonehenge służyło jako ośrodek leczniczy. Według profesora archeologii Timothy Darvilla Stonehenge było miejscem, o którym ówcześni ludzie mówili, że może leczyć ich choroby, a nawet uratować życie. Podczas badań szkieletów w okolicach Stonehenge odkryto, że leżący tu ludzie wykazywali w dużej mierze oznaki różnych chorób czy zranień. Naukowcy wnioskują na tej podstawie, że Stonehenge było miejscem o magicznych i leczniczych zdolnościach. 

Ze słów wielu ludzi odwiedzających Stonehenge wynika, że miejsce to ma wokół siebie magiczną aurę. Daje się tu wyraźnie odczuć świętość i majestyczność. Archeolog Mike Parker Pierson (ur. 1957 r.) jest przekonany, że monument służył jako ostatni przystanek rytuału procesji pogrzebowej. Naukowcy doszli do wniosku, że na miejscu obecnego Stonehenge znajdowało się dawniej cmentarzysko, które pomieścić mogło nawet do 200 osób. Archeolodzy analizowali spopielone szczątki 63 osób, które ich zdaniem zostały pochowane około 3000 p.n.e. 

Erich von Daniken (ur. 1935 r.) jest przekonany, że teoria o udziale pozaziemskiej cywilizacji jest kluczem do całej zagadki Stonehenge. Według niego samo Stonehenge przedstawia miejsce lądowania dla statków kosmitów. Naukowcy bardzo wyśmiewają tą teorię tego szwajcarskiego pisarza, gdyż nie jest ona podparta żadnymi dowodami. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że Stonehenge wzbudza wielką ciekawość wśród naukowców. Opinie i zdanie na temat przeznaczenia tej budowli są zupełnie odmienne i sporne. Być może nigdy nie odkryjemy tajemnicy tego miejsca, ponieważ rzekome dowody udowadniające każdą z tych teorii są znikome i nie przeważają.